Day 9 of the Australian Open features quarterfinals from the bottom half of the men's and women's singles draws and more! Welcome to Day 9 of the Australian Open, where we’re anxious to see the bottom half of the men’s and women’s singles draws contest their quarterfinal matches, plus legends, men’s and women’s doubles, mixed and juniors! Full schedule below…

Tennis Now Year End Sale

Rod Laver Arena

W. Ferreira G. Ivanisevic versus M. Bahrami M. Philippoussis Men's Legends Doubles 2nd Round

Not Before 1230

R. Bautista Agut (22) versus S. Tsitsipas (14) Men's Singles Quarterfinals

Not Before 230PM

A. Pavlyuchenkova versus D. Collins Women's Singles Quarterfinals

Not Before 7 PM

P. Kvitova (8) versus A. Barty (15) Women's Singles Quarterfinals
F. Tiafoe versus R. Nadal (2) Men's Singles Quarterfinals

Tecnifibre T-Fight

Margaret Court Arena

B. Krejcikova (1) K. Siniakova (1) versus S. Stosur S. Zhang Women's Doubles Quarterfinals
L. Mayer J. Sousa versus R. Klaasen (6) M. Venus (6) Men's Doubles Quarterfinals
J. Bjorkman T. Johansson versus M. Chang J. Eltingh Men's Legends Doubles 1st Round

1573 Arena

H. Chan (7) L. Chan (7) versus J. Brady A. Riske Women's Doubles Quarterfinals

Not Before 1 PM

R. Atawo (9) K. Srebotnik (9) versus T. Babos (2) K. Mladenovic (2) Women's Doubles Quarterfinals
G. Dabrowski (1) M. Pavic (1) versus H. Chan J. Rojer Mixed Doubles 2nd Round
T. Babos M. Fucsovics versus N. Melichar (2) B. Soares (2) Mixed Doubles 2nd Round

Court 3

D. Hantuchova M. Navratilova versus M. Fernandez B. Schett Women's Legends Doubles 3rd Round

Not Before 1230

B. Strycova M. Vondrousova versus A. Klepac (5) M. Martinez Sanchez (5) Women's Doubles Quarterfinals
B. Krejcikova (3) R. Ram (3) versus I. Swiatek (WC) L. Kubot (WC) Mixed Doubles 2nd Round
S. Stosur (WC) L. Paes (WC) versus A. Groenefeld (5) R. Farah (5) Mixed Doubles 2nd Round

Court 5 L. Bencheikh versus D. Snigur Junior Girls' Singles 2nd Round
A. Binda versus N. Alvarez Varona (6) Junior Boys' Singles 2nd Round
J. Forejtek (3) D. Svrcina (3) versus J. Klopper K. Montsi Junior Boys' Doubles 2nd Round
S. Nahimana M. Uchijima versus C. Hennemann V. Ryser Junior Girls' Doubles 2nd Round
J. Fearnley C. Thomson versus N. Alvarez Varona (2) F. Jianu (2) Junior Boys' Doubles 2nd Round

Court 7

M. Alves versus L. Draxl (15) Junior Boys' Singles 2nd Round
L. Musetti (1) versus P. Nguyen Junior Boys' Singles 2nd Round
A. Nagy (11) versus D. Frayman Junior Girls' Singles 2nd Round
V. Royer (6) H. Rune (6) versus T. Schoolkate D. Sweeny Junior Boys' Doubles 2nd Round
S. Park (1) H. Wong (1) versus D. Frayman F. Rossi Junior Girls' Doubles 2nd Round
V. Allen D. Martins versus N. Kawaguchi (3) A. Nagy (3) Junior Girls' Doubles 2nd Round

Court 8

H. Rune versus B. Yunchaokete (2) Junior Boys' Singles 2nd Round
C. Tauson (1) versus S. Wei Junior Girls' Singles 2nd Round
P. Nugroho versus L. Ma (6) Junior Girls' Singles 2nd Round
L. Bencheikh (7) F. Curmi (7) versus M. Krupenina D. Snigur Junior Girls' Doubles 2nd Round
L. Draxl (8) Z. Khan (8) versus N. Ionel P. Nguyen Junior Boys' Doubles 2nd Round
K. Bartone G. Morlet versus T. Naklo (2) M. Sawangkaew (2) Junior Girls' Doubles 2nd Round

Court 19

S. Rogozinska Dzik versus V. Ryser Junior Girls' Singles 2nd Round
J. Lehecka versus H. Wendelken Junior Boys' Singles 2nd Round
C. Martinez Cirez versus M. Sawangkaew (5) Junior Girls' Singles 2nd Round
M. Custic (4) H. Pellicano (4) versus V. Pepelyaeva A. Sayfetdinova Junior Girls' Doubles 2nd Round
C. Dong (WC) T. Sach (WC) versus L. Musetti (5) G. Zeppieri (5) Junior Boys' Doubles 2nd Round

Court 20

J. Fearnley versus K. Cavrak (WC) Junior Boys' Singles 2nd Round
LR. Hijikata (5) versus Z. Khan Junior Boys' Singles 2nd Round
K. Bartone (9) versus O. Gadecki (WC) Junior Girls' Singles 2nd Round
R. Hijikata (1) O. Virtanen (1) versus S. Han T. Suksumrarn Junior Boys' Doubles 2nd Round
O. Gadecki (WC) M. Smith (WC) versus E. Avanesyan (6) A. Tikhonova (6) Junior Girls' Doubles 2nd Round

Court 22

E. Navarro versus H. Sato Junior Girls' Singles 2nd Round
E. Nava (13) versus L. Darderi (Q) Junior Boys' Singles 2nd Round
A. Kalender H. Mayot versus T. Boyer (7) T. Zink (7) Junior Boys' Doubles 2nd Round
M. Kawamura F. Kozaki versus C. Beck (8) E. Navarro (8) Junior Girls' Doubles 2nd Round
L. Marmousez E. Spizzirri versus C. Kingsley (4) E. Nava (4) Junior Boys' Doubles 2nd

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment